DZIEŁO MISTRZA POLSKIEGO BAROKU W RĘKACH KONSERWATORÓW
1_503_dzielo-mistrza-polskiego-baroku-w-rekach-konserwatorow.jpg
Tommaso Dolabella to twórca kluczowy dla historii polskiego malarstwa doby baroku. Jego monumentalny „Pokłon pasterzy” poddawany jest konserwacji w ramach kompleksowej odnowy ołtarza głównego w kościele Bożego Ciała na Kazimierzu. Prace współfinansuje Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
 
Tommaso Dolabella (1570–1650) pierwsze kroki w artystycznej karierze stawiał na terenie rodzimej republiki weneckiej, w Wenecji i Perugii. Pomiędzy rokiem 1596 a 1598 przyjął zaproszenie na dwór króla Zygmunta III i szybko uzyskał tytuł nadwornego malarza, który zachował aż do swej śmierci. Służył również następcom króla Zygmunta: Władysławowi IV i Janowi II Kazimierzowi. Malował dla monarchów obrazy przeznaczone do rezydencji na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie i Zamku Ujazdowskiego. Związany był z Krakowem, w którym pozostał mimo przeprowadzki dworu królewskiego do Warszawy i w którym do dziś przetrwało najwięcej jego dzieł. Cykle jego obrazów znajdują się w krakowskich kościołach Dominikanów oraz Kamedułów na Bielanach. Historycy sztuki oceniają, że jego twórczość przyczyniła się do przełomu w polskim malarstwie, które pozostawało dotychczas pod silnym wpływem wzorców niemieckich i niderlandzkich. Dzięki Dolabelli rozpoczął się okres dominacji wpływów włoskich. 

Dolabella pracował też dla kanoników regularnych laterańskich z kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu, czego świadectwem jest monumentalny obraz „Pokłon pasterzy” umieszczony w pochodzącym z około 1634 roku ołtarzu głównym kazimierskiej świątyni. Dzieło to jest właśnie poddawane konserwacji dzięki dotacji przekazanej przez SKOZK na tegoroczny etap odnowy ołtarza. Konserwatorzy odczyścili już obraz i obecnie uzupełniają ubytki oraz przystępują do właściwej konserwacji estetycznej dzieła. Zabiegi te pozwolą uczytelnić obraz i wydobyć jego pierwotną, typową dla twórczości Dolabelli żywą kolorystykę. W trakcie konserwacji odnaleziono w krośnie obrazu zawiasy, które wskazują, że to monumentalne dzieło (ok. 7 metrów wysokości) było transportowane z pracowni malarza do kościoła w formie złożonej, a następnie rozłożone do pełnych rozmiarów bezpośrednio przed montażem w ołtarzu.
 
Kompleksowa odnowa ołtarza głównego w kościele Bożego Ciała, rozpoczęta przy wsparciu SKOZK dwa lata temu, powinna zakończyć się w przyszłym roku. Na tegoroczny zakres prac przeznaczono z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa 1,37 mln zł.
Więcej zdjęć: fot. 1 fot. 2 fot. 3 fot. 4 fot. 5


Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa


ul. Kanonicza 24, 31-002 Kraków
NIP: 676-10-43-167
e-mail: biuro@skozk.krakow.pl

tel.: 12 422 69 99, 12 422 53 99, 12 422 53 68, 12 430 64 42
fax: 12 422 06 77

Biuro czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 16.00


Strona główna  |  O SKOZK  |   Źródła finansowania  |  Odnowione zabytki  |  Edukacja  |  Nagrody i wyróżnienia  |  Media  o nas  |  Filmy  |  Pytania  |  Akty prawne  | Formularze wniosków | Linki | Kontakt