NIEZWYKŁE ZABYTKI NAJSTARSZEJ ORGANIZACJI CHARYTATYWNEJ W POLSCE
1_603_niezwykle-zabytki-najstarszej-organizacji-charytatywnej-w-polsce.jpg
Dobiegły końca ważne prace konserwatorskie w Domu Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej – siedzibie najstarszej wciąż działającej polskiej organizacji charytatywnej, założonej w Krakowie przez księdza Piotra Skargę w 1584 roku.

Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej od końca XVI wieku zajmuje narożną kamienicę u zbiegu ulic Siennej i Stolarskiej. W najnowszej historii miejsce zapisało się jako siedziba Klubu Inteligencji Katolickiej – jednego z niewielu miejsc, w których w okresie komunizmu mogło rozwijać się legalnie niezależne życie intelektualne. 5 VI 1989 roku od rana przy ulicy Siennej 5 gromadzili się tłumnie krakowianie, aby śledzić napływające z całego województwa dane o wynikach pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z poprzedniego dnia – w budynku Arcybractwa miał bowiem swoją siedzibę Małopolski Komitet Obywatelski.

Od 2011 roku trwa rozpisany na szereg rocznych etapów remont konserwatorski tego budynku. Przyjęto bowiem założenie, że na czas remontu swojej siedziby Arcybractwo Miłosierdzia nie będzie ograniczało swojej działalności.

W 2014 roku przy wsparciu SKOZK udało się zakończyć odnowę tzw. komory klejnotowej, czyli skarbca, w którym dawniej gromadzono zastawy pod udzielane przez Arcybractwo pożyczki. Wystrój tej sali, na który składają się polichromowane szafy, udekorowany malowidłami strop oraz żelazne skarbony, powstał pod koniec XVII wieku. Kamienną posadzkę skarbca przykryto w XIX wieku asfaltem, który – jak oceniają historycy sztuki – jest dziś najstarszą tego typu powierzchnią w Krakowie.

Zakończono także współfinansowane przez SKOZK prace remontowo-konserwatorskie w piwnicach, których najstarsze partie pochodzą z końca XIII wieku. Jak wynika z analiz historyków architektury, późniejsza siedziba Arcybractwa Miłosierdzia była w XIII i XIV wieku jednym z największych murowanych budynków mieszkalnych w ówczesnym Krakowie. Po odgruzowaniu części pomieszczeń, oczyszczeniu i uczytelnieniu wątków kamiennych podziemia będą mogły pełnić funkcje konferencyjne.

Miłośników zabytków ucieszy także wiadomość o zakończeniu konserwacji barokowego plafonu w pomieszczeniu na parterze. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że nad plafonem znajduje się dobrze zachowany strop pokryty na ok. 80% swej powierzchni kołtrynami – papierowymi tapetami. Z uwagi na nietrwałość papieru i wielokrotnie zmieniające się na przestrzeni wieków mody to niezwykle rzadkie znalezisko. Wstępna ocena konserwatorów i historyków sztuki wskazuje, że dwubarwne, drukowane kołtryny pochodzą z okresu renesansu. W 2015 roku nastąpi konserwacja stropu, która pozwoli w pełni wyeksponować to cenne odkrycie. Nie zapadła jeszcze decyzja, do którego z pozostałych pomieszczeń przy ul. Siennej 5 zostanie przeniesiony odnowiony przy wsparciu finansowym SKOZK plafon barokowy.

Na odnowę czeka Sala Portretowa z cennymi boazeriami i wspaniałą galerią olejnych portretów dobroczyńców Arcybractwa oraz dziedziniec z zagrożoną katastrofą budowlaną zewnętrzną klatką schodową, galeriami i oficyną.
Więcej zdjęć: fot. Paweł Krzan fot. Paweł Krzan fot. Paweł Krzan fot. Paweł Krzan fot. Paweł Krzan fot. Paweł Krzan


Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa


ul. Kanonicza 24, 31-002 Kraków
NIP: 676-10-43-167
e-mail: biuro@skozk.krakow.pl

tel.: 12 422 69 99, 12 422 53 99, 12 422 53 68, 12 430 64 42
fax: 12 422 06 77

Biuro czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 16.00


Strona główna  |  O SKOZK  |   Źródła finansowania  |  Odnowione zabytki  |  Edukacja  |  Nagrody i wyróżnienia  |  Media  o nas  |  Filmy  |  Pytania  |  Akty prawne  | Formularze wniosków | Linki | Kontakt