O SKOZK I ODNOWIE KRAKOWA NA FORUM UNESCO
1_760_o-skozk-i-odnowie-krakowa-na-forum-unesco.jpg
Prezydent Andrzej Duda nawiązał do działalności SKOZK witając 2 lipca 2017 roku na wawelskim dziedzińcu uczestników 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od 2 do 12 lipca 2017 roku w Krakowie obradował na swojej 41. sesji Komitet Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO). Członkami UNESCO jest 195 państw, dalsze 10 ma status państw stowarzyszonych. Polska po raz pierwszy była gospodarzem obrad Komitetu.

W imieniu władz państwowych gości z całego świata powitał 2 lipca na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu Prezydent RP Andrzej Duda. W wystąpieniu Prezydent wskazał na rolę Komitetu Światowego Dziedzictwa w utrzymaniu dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Zwrócił również uwagę na szczególne zasługi UNESCO w powstrzymaniu postępującej degradacji zabytkowego zespołu urbanistycznego Krakowa. – W 1978 roku i Wawel, i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany, i to zmiany o 180 stopni, jeżeli chodzi o ochronę zabytków Krakowa – mówił Prezydent. W tym kontekście Prezydent przypomniał, że wydarzenia te dały silny impuls dla społecznej mobilizacji i ofiarności na rzecz ratowania światowego dziedzictwa, jakim został uznany Kraków. – To wtedy powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Krakowscy profesorowie różnych dziedzin z wielu krakowskich uczelni, ludzie nauki zatem, a także ludzie kultury włączyli się w działalność na rzecz ochrony naszego dziedzictwa narodowego. To było wielkie dążenie, aby ocalić Kraków dla młodego pokolenia u nas w kraju, ale także ocalić Kraków dla świata, ocalić Kraków dla tych, którzy przyjdą po nas – powiedział Prezydent. – Mam nadzieję, że widzicie państwo jak bardzo dobrze to się udało, jak Kraków dzisiaj jest piękny, jak wiele mamy wspaniałych zabytków podziwianych co roku przez setki tysięcy, miliony turystów.

Prezydent RP, przywołując przykład odbudowy po II wojnie światowej zrujnowanej Warszawy, podkreślił szczególną wagę polskich doświadczeń w ratowaniu i odtwarzaniu dziedzictwa historycznego. – Mówię o tym z dumą jako Polak, bo to z wiedzy naszych ekspertów, naszych specjalistów, profesorów, architektów tych wszystkich, którzy uczestniczyli w tych pracach korzysta dzisiaj świat przy realizacji tego typu wielkich zamierzeń inwestycyjnych, restytucyjnych, przywrócenia dziedzictwa do należnej mu postaci i na należne mu miejsce. Wierzę w to, że polscy eksperci będą mogli przyczynić się również do odbudowy Aleppo, do tego, żeby odzyskało ono tę świetność, którą miało przed wojna, aby dalej mogło dobrze się rozwijać – podsumował Prezydent.

W 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO wzięło udział ok. 2000 delegatów reprezentujących 124 państwa. Sesji przewodniczył prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Uczestnicy kongresu podjęli m.in. decyzje o dopisaniu do Listy Światowego Dziedzictwa 3 dóbr przyrodniczych i 18 dóbr kultury, w tym zabytkowych założeń urbanistycznych w Ahmadabadzie (Indie), Asmarze (Erytrea), Jazd (Iran) i Hebronie (Palestyna). Wpisem na Listę wyróżniono również kopalnię ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa znajdują się 1073 obiekty.
Więcej zdjęć: W drodze na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Przed rozpoczęciem uroczystej inauguracji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Katedra i Zamek Królewski na Wawelu.


Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa


ul. Kanonicza 24, 31-002 Kraków
NIP: 676-10-43-167
e-mail: biuro@skozk.krakow.pl

tel.: 12 422 69 99, 12 422 53 99, 12 422 53 68, 12 430 64 42
fax: 12 422 06 77

Biuro czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 16.00


Strona główna  |  O SKOZK  |   Źródła finansowania  |  Odnowione zabytki  |  Edukacja  |  Nagrody i wyróżnienia  |  Media  o nas  |  Filmy  |  Pytania  |  Akty prawne  | Formularze wniosków | Linki | Kontakt